I want to go to TheatreFest 2015

THEATRE NEW ZEALAND
NATIONAL FINAL AND AGM

Fostering Community Theatre in Aotearoa

BOOKINGS: Riverlea Theatre 0800-800-192
ENQUIRIES: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 

Riverlea Theatre, 83 Riverlea Road Hamilton
11 and 12 SEPTEMBER 2015
Hosted by

PBLogo Left invisible


PERFORMANCES START FRIDAY AT 7PM
2ND NIGHT STARTS SATURDAY AT 7PM
WORKSHOPS DURING SATURDAY - OPEN TO PUBLIC

WORKSHOPS 9.30am to 10.30 am (repeated at 2pm to 3 pm)

  • Jocelyn Kerr presents a discussion and demonstration on basic theatre make up and aging.
  • Robyn Winder presents an introduction to costume designing.
  • Devon Williamson presents an informative discussion based session on his experience as a playwright and producer.

WORKSHOP 10.30am TO 11.30am ONLY

  • Devon Williamson presents finding a characters emotion and physical action in a scene (once only, no repeat)

KEYNOTE SPEAKERS 11.30am TO 12.30pm

  • APRA and One Music, Health and Safety Act overview

LUNCH 12.30pm to 1pm

NEW ZEALAND THEATRE FEDERATION AGM 1pm TO 2pm

WORKSHOPS 2pm to 3 pm

  • Jocelyn Kerr presents a discussion and demonstration on basic theatre make up and aging.
  • Robyn Winder presents an introduction to costume designing.
  • Devon Williamson presents an informative discussion based session on his experience as a playwright and producer.

WORKSHOP 2pm TO 3pm ONLY

  • Cathy Knowsley presents Health and Safety in Theatres Forum (once only, no repeat)


COST:
- Performances $20 per night includes supper.
- Workshops $15 per workshop or all four for $45.
- Saturday Lunch $10
- Friday and Saturday night dinner $20 per head.
BOOKINGS:
Riverlea Theatre: 0800 800 192
ENQUIRIES:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Resources 

National Final Weekend Registration Form 2015 *NEW*
Poster Competition Entry Form 2015 *NEW*
Programme Competiton Entry Form 2015 *NEW*
Poster for National Conference and TheatreFest 2015 *NEW*

 

2015 TheatreFest Regional Results

UPPER NORTH ISLAND REGIONAL THEATREFEST

Excellence in Acting
- Nicole Domott, “Earwigs” written by Brian E. Turner, representing Hamilton Playbox Repertory Society
- Ron Dalton, “Earwigs” written by Brian E. Turner, representing Hamilton Playbox Repertory Society
- Thomas Koloi, “Blind / Hope” written by Eryn Wilson-Collins, representing Dargaville Little Theatre
- Melanie McLaren, “Blind / Hope” written by Eryn Wilson-Collins, representing Dargaville Little Theatre
 
Selecon Award for Technical Excellence

- Trident High School Drama Elective, Whakatane: “Archie’s War” an adaptation of a BBC play. Directed by Lynn Robb.

Best Youth Production

- “Bassett” written by James Graham, Directed by Kate Davison, representing Dargaville High School

Best Adult Production
- “Earwigs” written by Brian E. Turner, Directed by Lorna Ashton, representing Hamilton Playbox Repertory Society
- “Blind / Hope” written by Eryn Wilson-Collins, Directed by Eryn Wilson-Collins, representing Dargaville Little Theatre
 
Best Overall Production

- “Earwigs” written by Brian E. Turner, Directed by Lorna Ashton, representing Hamilton Playbox Repertory Society

 

LOWER NORTH ISLAND REGIONAL THEATREFEST

Excellence in Acting
- Chadwynn Tohu, “Apocalypse Incoming” written by Ivan Ssiemonek, representing Bewilderbeest Inc
- Ivan Siemonek, “Apocalypse Incoming” written by Ivan Siemonek, representing Bewilderbeest Inc
- Margaret Jesson, “A Live Sentence” written by Mark Seaman, representing Greytown Little Theatre
- Colin Palmer, “A Life Sentence” written by Mark Seaman, representing Greytown Little Theatre
 
Selecon Award for Technical Excellence
- Pahiatua Repertory Society: “Waiting for Doggett” written by Michael Olsen. Directed by Peter Lea.
- Dramatix Theatre Development Trust: “Mr and Mrs Shakespeare” written by TJ Ramsay. Directed by TJ Ramsay.
 
Best Youth Production
- “Apocalypse Incoming” written by Ivan Siemonek, Directed by Ivan Siemonek, representing Bewilderbeest Inc
 
Best Adult Production
- “A Life Sentence” written by Mark Seaman, Directed by Rita-Ann Penhale-Cashmore, representing Greytown Little Theatre
 
Best Overall Production
- “A Life Sentence” written by Mark Seaman, Directed by Rita-Ann Penhale-Cashmore, representing Greytown Little Theatre
 

UPPER SOUTH ISLAND REGIONAL THEATREFEST

Excellence in Acting
- Michael Cox, “Fred and Bob” written by Marianne Gaston, representing Marlborough Repertory
- Anna Willows, “Instinct” written by April Phillips, representing Elmwood Players
- Noam Wegner, “The Death of Katie Myers”, representing Elmwood Players
 
Selecon Award for Technical Excellence
- Marlborough Repertory: “Fred and Bob” written by Marianne Gaston. Directed by Bruce Weston.
 
Best Adult Production
- “A Wee Problem” written by Barry Grant, Directed by Doug Clarke, representing Riccarton Players
 
Best Overall Production
- “A Wee Problem” written by Barry Grant, Directed by Doug Clarke, representing Riccarton Players
 
NB: There were no youth productions performing at this Regional TheatreFest.
 

LOWER SOUTH ISLAND REGIONAL THEATREFEST

Excellence in Acting
- Victoria Boult, “Bang Bang You’re Dead” written by William Mastrosimone, representing Wakatipu High School
- Vanessa Woodward, “Bang Bang You’re Dead” written by William Mastrosimone, representing Wakatipu High School
- Jack Swale, “Bang Bang You’re Dead” written by William Mastrosimone, representing Wakatipu High School
- Dryw McArthur, “In the Beginning” written by Brue Kane, representing Invercargill Repertory Society
 
Best Overall Production
- Bang Bang You’re Dead” written by William Mastrosimone, Directed by Kate Moetaua, representing Wakatipu High School
 
NB: There were no adult productions performing at this Regional TheatreFest.
Adjudicator did not award the Selecon Award for Technical Excellence or the Best Youth Production.
 

2015 TheatreFest Finalists

Only 3 weeks now to our National Conference and Finals in Hamilton.  Please note that the registration form has been revised as the speaker on Health and Safely is now only available in the afternoon.  The replacement form is on this website (as are all the other forms).

The Regional Adjudicators have decided on the Finalists and they are (drum roll!):

Wakatipu High School - Bang, Bang, You're Dead! by William Mastrosimone directed by Kate Moetau
Riccarton Players - A Wee Problem by Barry Grant directed by Doug Clarke
Marlborough Repertory Players - Fred and Bob by Marianne Gaston directed by Bruce Weston
Berwilderbeest, Wellington - Apocalypse Incoming by Ivan Siemonek, directed by Ivan Siemonek
Greytown Little Theatre - Life Sentence by Mark Seaman directed by Rita-Ann Penhale-Cashmore
Hamilton Playbox Repertory Society - Earwigs by Brian E. Turner directed by Lorna Ashton
Dargaville Little Theatre - Blind Hope by Eryn Wilson-Collins directed by Eryn Wilson-Collins

Congratulations to you all. We look forward to seeing your productions over 11/12 September.

2015 Regional Theatrefest performances

These are the teams who were selected to go onto the Regional Theatrefests.

 

Upper North Island Regional

Theatre Society/School Name of Team Title of Presentation Name of Playwright Director Type of Presentation
Dargaville Little Theatre   Blind Hope Eryn Wilson-Collins Eryn Wilson-Collins Drama
Dargaville Little Theatre   Will's Women Louise Wade Anna-Marie Bernadette Cutts and David Cutts Comedy
Dargaville Little Theatre   Bassett James Graham Kate Davison Drama
Hamilton Playbox Repertory Society   Earwigs Brian E. Turner Lorna Ashton Drama
St Peter's School   A Memo from Jupiter Dennis Snee Kelly Wills and Jonty Wright Comedy
Stagecraft Mrs Worthington's Daughters Camp Confidence Diana Raffle Dennis Ralph Comedy
Tokoroa Little Theatre   Mum's Fate John ten Velde John ten Velde Comedy
Trident High School Trident Drama Elective Archie's War Adaption from BBC Play Lynne Robb Drama

 

Lower North Island Regional

Theatre Society/School Name of Team Title of Presentation Name of Playwright Director Type of Presentation
Napier Repertory Players   The Bear  Anton Chekhov. Adapted by Bernard Lawrence Anne Corney Play
Karamu High School   Maidens of War Jasmine Rorrison, Kendal Lucas and Ailsa Laurie Jasmine Rorrison, Kendal Lucas and Ailsa Laurie Devised Drama
Napier Girls' High  NGHS Seniors Colours od our Lives Elise Trow, Samantha McMurray, Hannah Wilton, Andrea Skelly, Tayla Westman, Amy Edwards Amy Edwards Devised Drama
Pahiatua Repertory Society   Waiting for Doggett Michael Olsen Peter Lea Drama
Dannevirke Theatre Company   The Bespoke Overcoat Wolf Mankowitz Gary Mitchelmore Drama
Dramatix Theatre Development Trust  Dramatix Mr and Mistress Shakespeare TJ Ramsay TJ Ramsay Drama
Greytown Little Theatre   Life Sentence Mark Seaman Rita-Ann Penhale-Cashmore Drama
Ivan Siemonek - Bewilderbeest The Bewilderbeest Apocalypse Incoming Ivan Siemonek Ivan Siemonek

Comedy

 

Upper South Island Regional

Theatre Society/School Name of Team Title of Presentation Name of Playwright Director Type of Presentation
Elmwood Players   The Death of Katie Myers David Mitchell David Mitchell Drama
Elmwood Players   Carol and Nev Phil Ormsby Steve Millar  
Elmwood Players   Instinct April Philips Fiona Bennetts Drama
Riccarton Players   A Wee Problem Barry Grant Doug Clarke Comedy
           

 

Lower South Island Regional

Theatre Society/School Name of Team Title of Presentation Name of Playwright Director Type of Presentation
Wakatipu High School   Bang, Bang You're Dead William Mastrosimone Kate Moetaua Drama
Invercargill Repertory   In the Beginning Bruce Kane Phillie Holmes Comedy

Website back up

Unfortunately, due to a major malfunction at our Web Hosting service, we lost access to the website from 5pm yesterday till just before 3pm today.

It is now all running again which means that there are only nine hours left to put in your entry to TheatreFest '15.  The forms will disappear at midnight tonight!  Don't miss out!!